Archiv novinek a článků

Škola SVÍTÁNÍ slaví čtvrtstoletí! Pokřtila atletický ovál a chystá se do Pardubického letního kina

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, jejímž posláním je pomáhat lidem se zdravotním postižením, slaví 25. narozeniny! Čtvrtstoletí své existence si připomněla už na začátku školního roku, na který nachystala hned dva výjimečné dárky. „Chtěli jsme poděkovat všem, co nám drží palce a co nás podporují,“ řekla ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská.

Prvním dárkem byl v pondělí 4. září dopoledne křest nového atletického oválu, který vyrostl na zahradě školy v Komenského ulici. „Je velice potřebný. Žákům a klientům, především těm upoutaným na vozík, umožní pravidelný pohyb. Ten má pro jejich vývoj a kvalitu dalšího života zásadní význam,“ uvedla Miluše Horská, jež je zároveň 1. místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky.

„Usnadní rovněž výuku žáků, kteří mají problém při chůzi na trávě. Zároveň získají smysluplnou náplň dne. Při společných aktivitách mohou posilovat i mimoškolní vztahy a zjistit, že mohou být v rámci svých možností úspěšní i ve sportu,“ sdělila ředitelka školy SVÍTÁNÍ. 

„Nápad na školní atletický ovál se zrodil před třemi lety. Byl to běh na dlouhou trať, ale jsme rádi, že se nám povedlo dosáhnout kýženého cíle. Zároveň jde o další výrazné zhodnocení městského majetku,“ shrnula Miluše Horská.

„Atletika je u nás hodně populární. Proto jsme se rozhodli ve škole vybudovat ovál. Ten skýtá možnost prakticky každodenního využití pro různé sportovní hry, tělocvik nebo školní družinu,“ poznamenala zástupkyně ředitelky školy SVÍTÁNÍ Markéta Hujerová.

„Při pořizování oválu jsme kladli důraz také na bezpečnost. Proto jsme jako povrchovou úpravu zvolili tartan, který tlumí případné pády a odřeniny z něj se mnohem rychleji hojí. Je trvale elastický, šetrný ke kloubům, snadný na údržbu a měl by být i odolný vůči různým povětrnostním vlivům,“ dodala Markéta Hujerová.

Slavnostní křest oválu, jenž stál 473.973 korun, se odehrál za účasti mnoha vzácných hostů. Byla mezi nimi například náměstkyně ministra školství Zuzana Matušková, školský ombudsman Slávek Hrzal, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, zastupitelé Pardubického kraje i města Pardubic, starostové přilehlých obcí, ale také zástupci podnikatelského sektoru, představitelé spolků i handicapovaných sportovců včetně sdružení Atletika Bez Bariér.

O požehnání oválu se postaral pardubický arciděkan Antonín Forbelský. „Už dlouho jsem neběhal, ale pro SVÍTÁNÍ jsem to rád udělal. Do nového školního roku přeji, aby se dobře běželo žákům, jejich rodičům i pedagogům, a to nejen po tomto ovále,“ řekl Antonín Forbelský.

Druhým narozeninovým dárkem bude dnes, tedy v pondělí 4. září, od 21 hodin exkluzivní projekce školy SVÍTÁNÍ v Pardubickém letním kině Pernštejn. „Už loni jsme tu s velkým úspěchem uvedli projekci filmu Orel Eddie. Nyní jsme vybrali komedii Detektiv Down. Jeden z nejoriginálnějších snímků současnosti vypráví úsměvný příběh o detektivovi s Downovým syndromem a svéráznými metodami vyšetřování,“ konstatovala Miluše Horská na adresu titulu, který v Praze natočil norský režisér a scénárista Bård Breien.

Speciální večer pod taktovkou školy SVÍTÁNÍ se měl v Pardubickém letním kině Pernštejn, které se letos přesunulo do areálu bývalých jatek vedle Tyršových sadů, původně konat už v pátek 1. září. Z důvodu nepřízně počasí však byl přesunut na pondělí 4. září. Vstup na tuto akci je zdarma! Půjde o velkolepé finále letošní sezony nejnavštěvovanějšího letního kina v České republice!

PODPOŘTE NAŠI SBÍRKU NA NOVÝ SVOZOVÝ AUTOBUS

Odešlete DMS - dárcovskou SMS - ve tvaru DMS SVITANI na tel. číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč. Děkujeme.

Kontakt

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s., Komenského 432. Pardubice. 530 03

Tel.: +420 466 049 911

E-mail: svitani@svitani.cz

IČ: 25 91 60 92

ID datové schránky: ypbsq9b

více...

Podporují nás

Město PardubicePardubický krajPomozte dětem

Jsme členskou organizací Koalice nevládek Pardubicka.

ESFCR

 

© 2018 Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s.

Podpořeno z projektu Pomozte dětem organizovaného Nadací rozvoje občanské společnosti a Českou televizí.