Archiv novinek a článků

„Ve škole SVÍTÁNÍ jsem zažil něco nezapomenutelného,“ svěřil se Michal Horáček

Spontánní spojení známého textaře, nevidomého klavíristy Pavla Diblíka a zpěváka Františka Segrada v sobě mělo úžasně magickou sílu. 

Člověku z toho běhal mráz po zádech. Za okny byl vidět sníh a místností muzikoterapie v pardubické Základní škole a Praktické škole SVÍTÁNÍ, která pomáhá lidem s různými hendikepy, se linuly tóny písně Havrani na sněhu. Tu nevidomý muzikant Pavel Diblík začal hrát textaři Michalu Horáčkovi, jenž je pod ní podepsán s hudebním skladatelem Petrem Hapkou jako spoluautor. „Je dobře, že se Hapkovy skladby hrají stále dál,“ líčil své pocity příjemně překvapený Michal Horáček.

Okamžitě si stoupl vedle klavíru a k absolventovi pardubické školy SVÍTÁNÍ a pražské Deylovy konzervatoře pro nevidomé přidal druhý hlas. Za pár chvil se připojil i Horáčkův věrný druh, zpěvák František Segrado. U jeho nohou si spokojeně lehl Kody, vodící pes nevidomého muzikanta Pavla Diblíka. Společně s ostatními hosty pak poslouchal nečekanou souhru tří umělců. To nádherné kouzlo okamžiku v sobě mělo úžasně magickou sílu…

V ten moment už chyběl jen krůček k další hudební improvizaci – společnému bubnování, do něhož se zapojili jak současní a bývalí klienti a zástupci školy SVÍTÁNÍ v čele s ředitelkou Miluší Horskou a její zástupkyní Markétou Hujerovou, tak i členové doprovodu Michala Horáčka.

„Ve škole SVÍTÁNÍ jsem zažil něco nezapomenutelného. Spontánní půlhodinku hry na rozličné nástroje a takové souznění s bezprostředními lidmi, jaké jinde zažít snad nelze,“ svěřil se viditelně dojatý Michal Horáček.

„Člověk se málokdy setká s takovou bezprostředností. Ohromně to pomáhá jeho duševní hygieně,“ pokračoval známý textař, jehož při prohlídce školy zaujal i zvon u vchodu či zeď v jedné z učeben, kterou si vymalovali sami žáci společně s učiteli.

„Nezapomenu ani na obrázek, který jeden z žáků školy SVÍTÁNÍ nazval Boží oko. A také na úžasně barvité vyprávění dalšího o lokomotivách přezdívaných Kyklop,“ podotkl Michal Horáček.

Toho by potěšilo, kdyby školství obecně bylo více vstřícné k tvořivosti. Ve škole SVÍTÁNÍ se osobně přesvědčil, že to možné je. „Je třeba si více vážit lidí, co tyto kroky prakticky uskuteční, tedy učitelů. Ti musí mít respekt a daleko víc peněz, aby nám neodcházeli jinam,“ zdůraznil umělec, který si udělal doktorát v 59 letech. „Rád se učím celý život. Dlužil jsem to nejen sobě, ale i svým blízkým. Vždyť pocházím z rodiny, jež má ve svém středu držitele Nobelovy ceny,“ narážel na svého prastrýce Jaroslava Heyrovského.

PODPOŘTE NAŠI SBÍRKU NA NOVÝ SVOZOVÝ AUTOBUS

Odešlete DMS - dárcovskou SMS - ve tvaru DMS SVITANI na tel. číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč. Děkujeme.

Kontakt

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s., Komenského 432. Pardubice. 530 03

Tel.: +420 466 049 911

E-mail: svitani@svitani.cz

IČ: 25 91 60 92

ID datové schránky: ypbsq9b

více...

Podporují nás

Město PardubicePardubický krajPomozte dětem

Jsme členskou organizací Koalice nevládek Pardubicka.

ESFCR

 

© 2018 Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s.

Podpořeno z projektu Pomozte dětem organizovaného Nadací rozvoje občanské společnosti a Českou televizí.